WaterCare 600L pumpebrønd med ekstra pumpesump. Denne pumpebrønd er særligt velegnet til installation i forbindelse med en bundfældningstank. Det grå spildevand, som automatisk løber fra bundfældningstanken og over i denne pumpebrønd, bliver således pumpet videre ud i sivestrengene for optimal nedsivning af spildevandet. Fækalier bundfælder sig i nedsivningsanlægget og skal tømmes af en slamsuger.
- Inkl. Flygt DXM 35-5.
- Inkl. 0,5m opføringsrør Ø500/560.
- Inkl. komplet rørføring Ø50mm.
- Inkl. kontraventil og afspærringsventil.
- Uden dæksel.
Gråt spildevand Til gråt spildevand benyttes som standard Grundfos AP35B.50.06.A1 eller Flygt DXM35-5 som i dette tilfælde. Disse pumper er med mekanisk akseltætning. Dette gør, at pumperne også er velegnede til brug i eller efter en bundfældningstank med bundfældet sort spildevand. Benyttes i stedet en billigere pumpe med læberingstætning, risikeres der utætheder i pumpen, når den bruges efter en bundfældningstank med bundfældet sort spildevand.
Påboring af tilløbet er valgfrit hvor man vil sætte det. Man kan brugen en standard 110mm in situ kobling, som kræver et 127mm hulsav.
Vippen til en af siderne og guiderør til en af siderne. Grundfos har på nogle pumpebrønde en sensor siddende, som man skal sørge for ikke at dække til eller ramme.
Spildevandet må gerne klaske ned på pumpen. Husk at sørg for nok højde fra bunden af pumpebrønden og op til indløb, så der opnås den ønskede pumpesump.